Nebankové pôžičky ako odvážna konkurencia bankám

Nepožičiali Vám v banke? Skúste nebankové spoločnosti!Nebankové pôžičky sú produkty poskytované nebankovými spoločnosťami. Často sa spájajú s negatívnymi predsudkami, ktoré by už konečne mohli v súčasnej dobe zaniknúť, keďže sa stávajú silnou konkurenciou bankám. Naozaj sa nie je potrebné obávať tak, ako to bolo kedysi, keďže všetky spoločnosti na trhu sú pod neustálou kontrolou Národnej banky Slovenska a tá licenciu na poskytovanie takýchto úverov udeľuje len tým firmám, ktoré splnili tvrdé kritéria.

Nebankové pôžičky sú dnes veľmi propagované a dopočuť o nich sa môžete odkiaľkoľvek. Možno ste nejakú ponuku videli na bilboardoch, v televízii, ale mohli ste ju počuť aj v rádiu. Každá spoločnosť sa odlišuje ako výškou maximálnej ponúkanej sumy (maximum spomedzi všetkých je 100 000 eur), tak aj dobou splatnosti (maximum 30 rokov) a inými špeciálnymi podmienkami. Najčastejšie sa však hovorí o týchto typoch: ihneď, rýchla a klasická. Jednotlivo a v stručnosti si priblížme tieto jednotlivé typy.

Peniaze dostanete ihneď

Nebanková pôžička ihneď je známa rýchlosťou doručenia peňazí na účet. V niektorých prípadoch môžete mať peniaze na účte už do 10 minút od schválenia. Ďalšou charakteristickou črtou je, že sprostredkováva menšie sumy, vhodné napr. na zaplatenie nečakaných výdavkov alebo pred výplatou. V číslach sa môžeme baviť o sume od 25 eur do 350 eur. Má kratšiu dobu splatnosti. Podľa výšky požičanej sumy sa pohybuje od 5 do 31 dní. V prípade neočakávaných udalostí je možné dobu splatnosti predĺžiť, ale nie je vylúčené, že to bude za poplatok. Ak hľadáte možnosť požičať si bez dokladovania príjmu, tak tento spôsob vám hľadanie značne zredukoval. Poskytujú ju spoločnosti Ferratum, Pôžičkomat, Slovenská požičovňa…

Ak potrebujete peniaze ihneď, tak nebankové pôžičky Vám svojou rýchlosťou zabezpečia okamžité peniaze v naliehavom prípadeRýchla a bez byrokracie

Aj rýchla nebanková pôžička je známa svojou rýchlosťou, avšak o trošku menšou než je to u o hore menovaného typu ihneď. Žiadosť síce môže byť posúdená veľmi rýchlo, ale doručenie peňazí sa predpokladá do 72 hodín, čo ale nevylučuje, že to môže byť aj do niekoľkých hodín od schválenia. Sprostredkováva o niečo vyššiu sumu a to do 8 000 eur. Vyššia suma evokuje dlhšiu dobu splácania, ktorá sa môže vyšplhať až na 5 rokov. Samozrejme to závisí od akej spoločnosti sa rozhodnete pôžičku zobrať. Pri vyšších sumách s dlhšou splatnou dobou je možné, že poskytovateľ vám umožní splácať špeciálne splátky, poprípade máte možnosť odkladu splátok. Nebankové spoločnosti, ktoré poskytujú rýchlu finančnú pomoc sú napr. Slovenská požičovňa, Quatro, Cetelem, Home Credit…

„Veľká“ suma, ktorú Vám poskytnú

Veľká nebanková pôžička môže spokojne konkurovať klasickému bankovému úveru. Prvým konkurenčným bodom je výška sumy, akú dokážu poskytnúť. Požičať si môžete až do 100 000 eur. Samozrejme, nie všetky spoločnosti ponúkajú až takú sumu. Niektoré ponúkajú „len“ 34 000 eur. Splácať takéto vyššie sumy možno niekoľko mesiacov, rokov, no najviac však 30. Pri vyšších sumách je treba počítať aj s náročnejšími podmienkami, ktoré však stále nie sú tak pritiahnuté za vlasy, ako by to bolo v prípade bankových pôžičiek. Tie s vysokými číslami vám poskytnú spoločnosti ako Slovenská požičovňa, Cetelem, Quatro…

Úroková sadzba, RPMN + iné poplatky

Často komentovanou nevýhodou nebankových pôžičiek je práve zvýšená úroková sadzba ako aj ročná percentuálna miera nákladov. Úrok sa môže pohybovať okolo 25%, pri neserióznych spoločnostiach môžete natrafiť aj na 50%. Na druhej strane však výhodnými ponukami disponujú aj nebankové pôžičky, ktorých úroková sadzba môže klesnúť pod 10%, čo je už ponuka skutočne na zváženie. Aj pre tieto špeciálne ponuky si môžu dovoliť silne konkurovať bankovým spoločnostiam.

RPMN sa neoplatí pozorovať pri tých, ktoré označujeme slovom ihneď alebo rýchlych, pretože určujú ročné preplatky vybranej pôžičky, a vyššie zmieňované typy sú splatné väčšinou do menej ako 1 roku.

Neúčtujú vám poplatky za vybavenie, ani za vedenie vášho konta, dokonca aj mimoriadne splátky a ich odloženie sú mnohokrát bez poplatkov, čo sa pri bankových spoločnostiach povedať nedá. Možno sa to zdá ako maličkosť, lenže práve tá vám dokáže ušetriť až stovky eur.

Spôsob požiadania

Nebankové firmy majú oproti bankovým tú výhodu, že vo väčšine prípadoch sa nemusíte stretnúť s pracovníkom spoločnosti, ani dokladovať mnoho dokumentov. Podľa spôsobu požiadania môžete využiť:

  1. Spôsobov, ako získať nebankovú pôžičku, je viacero. Online vybavenie je najrýchlejšieonline

Nebanková pôžička online predstavuje najrýchlejší spôsob vypísania žiadosti a to všetko bez priameho kontaktu a v pohodlí domova. Už nemusíte hľadať ponuky daných firiem po jednom. Web, ktorý sa vám otvorí po kliknutí na vyššie označený odkaz, vám priehľadne ponúka všetkých serióznych poskytovateľov online. Podľa vašich kritérií si sami môžete zvoliť, komu dáte šancu. Nebankové pôžičky online obsahujú žiadosť, ktorú môžete mať vypísanú do 5 minút. Po odoslaní žiadosti sa môže stať, že vám pracovníci danej spoločnosti zavolajú, aby ste svoj záujem potvrdili. Po vašom potvrdení čakajte peniaze na účte do niekoľkých hodín, v lepšom prípade minút.

  1. telefonicka žiadosť + sms

Telefonické vybavovanie patrí k starším spôsobom, avšak má aj výhodu a to tú, že sa môžete opýtať priamo agenta vybranej spoločnosti na to, čo vás zaujíma. Telefón nemusíte využiť len na telefonickú žiadosť, ale aj na sms žiadosť. Potrebné je vyhľadať si sprostredkovateľov úveru cez sms, jednotlivé formy sms ako aj číslo, na ktoré je potrebné žiadosť o pôžičku zaslať.

  1. návštevu na pobočke

Väčšina nebankových spoločností funguje len online, teda nemajú pobočky a nie je možný priamy kontakt. V niektorých prípadoch vás navštívi agent spoločnosti, hoci daná spoločnosť pobočky nemá, ale patrí to k ich štandardným postupom k vybaveniu pôžičky, takže nie je možné sa mu vyhnúť.

Ak ste si zvolili finančný produkt od spoločnosti, ktorá pobočky má, jednoducho tam môžete zavítať, osobne o peniaze požiadať a v najlepšom prípade môžete peniaze dostať buď okamžite na ruku alebo potom na účet do 10 minút. V prípade žiadosti o väčšiu pôžičku to môže trvať trošku dlhšie.

Všeobecné podmienky k získaniu financií

Na slovenskom trhu je pomerne dosť poskytovateľov úverov aj mimo bánk. Každý z nich si určuje vlastné podmienky. Všeobecne však platí, že musíte mať nad 18 rokov (v niektorých prípadoch nad 21), slovenskú adresu a vlastniť občiansky preukaz. Podľa špeciálnych kritérií sú vám k dispozícií aj bez registra, bez dokladovania príjmu či pre nezamestnaných.

Nezúfajte, ak máte zápis v registri dlžníkov, možnosť získať pôžičku máte aj napriek tomu.Bez registra

Nebankové pôžičky bez registra sú vhodné pre tých, ktorí už niekedy mali pôžičku, ale zároveň mali nejaké problémy s ňou spojené (väčšinou ide o splácanie). Keďže je každý, kto si už niekedy zobral bankový úver, automaticky zapísaný v registri dlžníkov, je potrebné si dávať pozor na presné splácania. Ak sa to nedodrží, k menu dlžníka sa dopíše negatívny záznam, ktorý bude pri ďalšej žiadosti plne braný do úvahy, a teda vaše šance na kladné posúdenie žiadosti zničí. Bez registra tieto evidencie neskúmajú. Pozitívnym je, že väčšina nebankoviek poskytuje peniaze bez nazerania do registra.

Bez dokladovania príjmu

Dokladovanie príjmu sa nepožaduje v prípade, ak žiadate o nižšie sumy. V prípade vyšších súm je potrené rátať s tým, že vás poskytovateľ vyzve o zaslanie dokladu o výške príjmu. Upokojiť vás môže, že nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu sú dostupné u väčšiny poskytovateľov.

Pre nezamestnaných

Požičala by vám nejaká banková inštitúcia ak ste nezamestnaný? S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Nebankové pôžičky prichádzajú s ponukou aj pre nezamestnaných! Tento fakt rozširuje okruh tých, ktorý môžu požiadať o finančnú pomoc aj mimo bánk. Či ste nezamestnaný, dôchodca, študent, žena na materskej alebo zamestnanec pred výplatou, s nebankovými pôžičkami pre nezamestnaných máte veľké šance počuť pozitívny verdikt a to aj vďaka tomu, že ide o podnázov pre úvery bez dokladovania príjmu.

Aké dokumenty doložiť?

Tento úver od Vás nežiada nič. Stačí ak odpíšete číslo vášho OP. Iné pôžičky požadujú jednotlivé dokumenty podľa výšky požičanej sumy. Môžete byť požiadaní zaslať kópie 2 dokladov totožnosti, dokladovať príjem (buď potvrdením od zamestnávateľa alebo výpisom z účtu), v prípade účelovej pôžičky zaslať doklad o uskutočnení účelu, pri vysokej sume môže byť nutné ručiť nehnuteľnosťou (napr. pri americkej hypotéke)…

O nebankových pôžičkách sa vedie zaujímavá polemika aj na tejto anglickej stránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.