Výpoveď poistnej zmluvy – životné poistenie

Výpoveď má presnú postupnosť krokovMysleli ste si, že keď podpíšete hocakú dohodu, je zrušiteľná len oficiálnym termínom jej ukončenia? Nebojte sa už. Aby ste mohli podať výpoveď poistnej zmluvy životné poistenie, nemusíte umrieť. Ukončenie pri iných typoch písomných alebo ústnych dohôd môže byť sprevádzané nepríjemnosťami, zamietnutím alebo pokutovaním, ale v tomto prípade sa toho báť nemusíte. Čoho by ste sa mali báť, je to, či je vám daná poisťovacia spoločnosť ochotná vyplatiť takú sumu, akú ste do produktu vložili a či je ochotná vám vôbec niečo dať. Práve tento článok by vám mal ozrejmiť tieto problémy.

Postup a vzor

Aby sme nehovorili len samé fakty, možno vás potešíme, ak vám povieme, že pre vás máme už aj nachystaný vzor výpovede poistnej zmluvy o životnom poistení, o ktorom sa môžete dočítať nižšie alebo si kliknite na hore označený výraz, ktorý vás presmeruje na relevantnú stránku, špecializovanú na všetko okolo životného poistenia. Najskôr si však povedzme, ako je možné túto dohodu ukonči. Na výber máte tri možnosti, pričom prvé dva sú formálnejšie a inteligentnejšie. Ide o osobný, písomný alebo telefonický spôsob požiadania. Pri každom z nich je však potrebná aj písomná žiadosť. Aby sme vašim časom neplytvali, hneď si povedzme, čo má takýto list obsahovať.

Do hlavičky listu napíšte vaše osobné údaje (meno, priezvisko, kontaktné údaje). Nižšie, so zarovnaním vpravo, napíšte adresu danej poisťovacej spoločnosti. Odľava napíšte predmet vášho listu, akým môže byť napríklad Výpoveď poistnej zmluvy o životnom poistení č. 123456. Ako vidíte, je veľmi dôležité zadať aj jej číslo, aby vás vedeli zaradiť a následne vašu požiadavku preskúmať. Je na vás či sa ho rozhodnete umiestniť do predmetu alebo až do jadra listu. Pod predmet napíšte kratší text o tom, že ste sa rozhodli vašu dohodu ukončiť a dobré by bolo aj udať dôvod. Môžete sa poinformovať aj o odkupnej hodnote vášho produktu a či vôbec máte nárok na návrat nejakých finančných prostriedkov. Pre prípad, že by ste mali, môžete hneď aj uviesť číslo vášho bankového účtu. Samozrejme, nech sa všetko nesie v diplomatickom alebo milom duchu, žiadne vyhrážanie či nepríjemné narážky. Na záver aj poďakujte. Napíšte miesto a dátum, kedy list píšete a nezabudnite sa vlastnoručne podpísať.

Ak ste si požiadavku riadne vypísali, môžete ju do pobočky buď zaslať alebo osobne zaniesť.

Ukončenie jednotlivých produktov

Zaujímavým momentom sa stáva, keď dostanete odpoveď na vašu požiadavku od poisťovacej spoločnosti, v ktorom vám vyčíslila návratnú (alebo nenávratnú?) sumu. V takejto situácii idú väčšine žiadateľov vyskočiť oči z jamiek. Nanešťastie, nie v pozitívnom význame, ale preto, že suma, ktorú vidia, nepredstavuje zďaleka to, čo mysleli, že dostanú. Pravdepodobne títo žiadatelia nevedeli, že navrátená suma sa odvíja aj od toho, kedy požiadali o ukončenie dohody. Preto je lepšie sa pred podaním požiadavky informovať o nároku na vrátenie určitej sumy a aj jej výške. Predstavme si konkrétne prípady.

Doprajte si finančnú sloboduVýpoveď poistnej zmluvy rizikového životného poistenia

Ako iste viete, rizikové životné poistenie je základný typ tohto produktu, ktoré zahŕňa riziko smrti (no je možné si k nemu pripoistiť aj iné riziká spojené s úrazom, stratou zamestnania, chorobou, invaliditou či s deťmi) a výpoveď tejto poistnej zmluvy je spojená s tým, že by ste nemali očakávať návratnosť financií. Ak o ňu požiadate, váš záväzok sa končí tým, že už nebudete musieť pravidelne do tohto produktu investovať, no investované už spätne neuvidíte. Preto sa odporúča zotrvať do konca, kedy by aspoň vaši blízki videli nejaké peniaze. Konečné rozhodnutie je samozrejme na vás.

Výpoveď poistnej zmluvy kapitálového a investičného životného poistenia

Tieto dva typy sú problematickejšie. Nie však požiadavkou o ich ukončenie, ktorú budú poisťovacie spoločnosti s radosťou akceptovať, veď vás nenávratne obrali o viac, ako ste si mysleli, ale práve vrátenou sumou. Keďže ide o sporiace produkty, očakávate, že sa vám vráti aspoň toľko, koľko ste investovali. Týchto myšlienok alebo aj nádeje by ste sa mali okamžite vzdať, pretože pravda je taká, že prvé roky nešetríte nič, hoci investujete a investujete.

O vrátenej sume vás informuje tzv. odkupná hodnota. Napriek TUM, čo je garantované zhodnotenie vašich financií v prípade kapitálového ŽP, si musíte uvedomiť, že poisťovne si účtujú vlastné poplatky, ktoré sú skutočne vysoké (a to aj pri investičnom ŽP). To spôsobuje, že ak sa o výpoveď poistnej zmluvy tohto životného poistenia rozhodnete požiadať v nesprávnom čase, nemusíte dostať vôbec nič, prípadne len minimum. Preto sa radšej odporúča zotrvať v tomto „pakte“ až do konca poistného obdobia, kedy by ste sa mali dostať k sume, ktorú vám „poradcovia“ vypočítali, no ktorá sa však už v tom čase vplyvom inflácie nemusí javiť až taká lákavá. Aby ste neboli nepríjemné prekvapený, informujte sa ešte pred odoslaním požiadavky o ukončení, koľko by vám mohla daná poisťovacia spoločnosť vrátiť.

Výpoveď poistnej zmluvy životného poistenia je v posledných dňoch častou témou a viac o nej si môžete naštudovať aj na inej nezávislej stránke. Najlepšie však urobíte, ak kontaktujete odborníka, ktorý vám povie, či sa vám ho v tejto dobe oplatí ukončiť alebo nie. Vy si jeho rady môžete zobrať k srdcu, ale samozrejme nemusíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.